Luksusowe apartamenty na wynajem długoterminowy – czy to się opłaca?

Osobom osiągającym ponadprzeciętne dochody i żyjącym na wysokim poziomie zależy zwykle na utrzymaniu określonego standardu w miejscu zamieszkania. Wysokiej jakości materiały, niebanalny projekt architektoniczny, funkcjonalność i estetyka wnętrza stanowią dla takich inwestorów szczególnie istotne aspekty. Co ciekawe, zamożni Polacy oprócz kupna luksusowych apartamentów, coraz częściej wybierają wynajem prestiżowych nieruchomości. Skąd taki trend i czy inwestowanie w luksusowe apartamenty na wynajem to obecnie opłacalne przedsięwzięcie?

Luksusowy apartament – co go wyróżnia?

Dlaczego to właśnie luksusowe apartamenty znajdują się w polu zainteresowania nie tylko potencjalnych nabywców, ale także najemców? Wpływa na to szereg czynników, wśród których najczęściej wymienia się: wyjątkową lokalizację, zwykle w centrum dużego miasta, otoczenie apartamentowca, a więc bliskie sąsiedztwo ekskluzywnych butików, oferty kulturalnej i gastronomicznej dla wymagających, a także wyróżniający się projekt architektoniczny budynku. Nie mniejsze znaczenie mają najwyższa jakość użytych w inwestycji materiałów wykończeniowych, dodatkowe udogodnienia, takie jak strefa SPA, concierge czy prywatny basen, a także wiarygodność i prestiż samego dewelopera.

Luksusowe apartamenty to wyznacznik statusu ekonomicznego zamieszkujących je osób bez względu na to, czy nieruchomość jest ich własnością, czy jedynie wynajmowaną przestrzenią. Osoby preferujące tę drugą formę doskonale zdają sobie sprawę z tego, że otaczanie się luksusowymi wnętrzami nie musi oznaczać jednocześnie inwestycji w zakup prestiżowej nieruchomości. Korzystanie z wyjątkowych cech ekskluzywnego apartamentu na zasadach wynajmu długoterminowego to coraz częściej spotykany wybór zamożnych Polaków. Trend ten od lat ma się świetnie w zachodniej Europie, gdzie luksusowe apartamenty kupowane są najczęściej z przeznaczeniem na wynajem lub… z zamiarem późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Trzeba bowiem pamiętać, że rynek dóbr luksusowych charakteryzuje się wzrostem cen aktywów, których podaż maleje, co dotyczy w szczególności zabytkowych kamienic – ich liczba na rynku jest bowiem ściśle ograniczona.

Zamożni Polacy coraz częściej wybierają wynajem

Niektórym przedsiębiorcom inwestującym w nieruchomości klasy premium długoterminowy najem luksusowego apartamentu w sytuacji, w której najemcę byłoby stać na jego zakup, może się wydawać nieuzasadniony. Rynek luksusowego wynajmu dopiero się w Polsce rozwija, ale okazuje się, że coraz więcej bardzo dobrze sytuowanych ludzi zarówno na europejskim, jak i polskim rynku ekskluzywnych nieruchomości, poszukuje ofert “na wynajem” zamiast “na sprzedaż”. Czym umotywowane są takie wybory? W większości przypadków chodzi tu o komfort braku zobowiązań lokalizacyjnych generowanych przez specyfikę pracy najemców. Zarabianie dużych pieniędzy wiąże się zwykle z częstymi podróżami służbowymi, które mogą trwać dłużej niż kilka tygodni. Wiele osób odnoszących zawodowe sukcesy pracuje na zasadach kontraktowych, które wymuszają częste zmiany miejsca zamieszkania.

Kolejny powód przedkładania wynajmu luksusowego apartamentu ponad jego zakup jest nadzwyczaj prozaiczny. Chodzi tu o dynamikę życia ludzi biznesu, którzy dążą do częstych zmian, a dłuższe przebywanie w tym samym miejscu ich po prostu nudzi. Oczywiście może zdarzyć się i taka sytuacja, w której inwestora w danym momencie nie stać na zakup apartamentu za kilka- czy kilkanaście milionów złotych, ale to nie oznacza, że będzie on skłonny zrezygnować z luksusu. To właśnie dla tego rodzaju osób przeznaczone są oferty wynajmu ekskluzywnych apartamentów.

Co wziąć pod uwagę, inwestując w luksusowy apartament na wynajem?

Tendencje opisane powyżej stanowią doskonałą okazję do intratnych inwestycji dla tych przedsiębiorców, którzy mogą sobie pozwolić na zakup wyjątkowej nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem. Najwyższy standard apartamentu determinuje wartość opłat czynszowych, co może gwarantować szybki zwrot, a następnie zysk z pierwotnej inwestycji. Istnieje jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, aby wybierając luksusowy apartament, zagwarantować sobie nieustanne zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców, a co za tym idzie – opłacalność przedsięwzięcia.

Bardzo ważnym czynnikiem jest aspekt estetyczny nieruchomości. Należy pamiętać, że najemcy będzie zależało nie tylko na komforcie, ale także na prestiżu apartamentu. Warto zwrócić uwagę na unikalne cechy budynku, a więc takie, którymi nie może się pochwalić żadna inna inwestycja w okolicy. Doskonałym przykładem są apartamenty znajdujące się przy ul. Foksal 13 i 15. W dobie ultranowoczesności obecnych trendów architektonicznych, klasyczne apartamenty wzbogacone o wszelkie możliwe udogodnienia to zdecydowany unikat na rynku nieruchomości ekskluzywnych. Niepowtarzalna historia budynków, hołdowanie tradycyjnym formom i ich wyjątkowa lokalizacja, to czynniki, które niechybnie będą wyróżniały apartamenty Foksal w gąszczu ofert lokali w wieżowcach ze stali i szkła.

Kolejne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, planując inwestycyjny zakup luksusowego apartamentu, należą do kategorii ekonomicznych. Chodzi tu o oszacowanie czasu zwrotu z inwestycji przy uwzględnieniu wkładu początkowego oraz zakładanej kwoty “odstępnego”. Duże znaczenie będą tu miały przewidywania dotyczące wzrostu wartości nieruchomości z biegiem lat. Jest to aspekt kluczowy zarówno w przypadku długotrwałego udostępniania apartamentu na wynajem, jak również przy założeniu późniejszej odsprzedaży nieruchomości. Tym niemniej warto pamiętać, że rynek luksusowych apartamentów w Polsce dynamicznie się rozwija, a wzrastające ceny nieruchomości jedynie przyciągają inwestorów, również tych z zagranicy.

Luksusowe apartamenty na wynajem w Warszawie – dlaczego warto?

Zainteresowanie przedsiębiorców drogimi ofertami na polskim rynku nieruchomości dotyczy głównie Warszawy. Istnieje ku temu kilka powodów. Pierwszy z nich to oczywiście potencjał biznesowy stołecznego miasta, jego bogata oferta właściwie w każdej dziedzinie, która mogłaby okazać się istotną dla inwestora, a także potencjalnego najemcy. Luksusowe apartamenty na wynajem w Warszawie mają dużo większe szanse na zainteresowanie niż te w pozostałych polskich miastach.

To właśnie do stolicy przyjeżdżają zamożni przedsiębiorcy, którzy będą poszukiwali prestiżowego apartamentu na wynajem. Dodatkowo stosunkowo młody profil populacji Warszawy sprawia, że popularność ekskluzywnych nieruchomości z przeznaczeniem na długoterminowy wynajem będzie z pewnością wzrastać. Warto także pamiętać, że zakup apartamentu w stolicy daje właścicielowi nieruchomości duże możliwości w zakresie kwoty wymaganego przez niego “odstępnego”.

Powrót