Nieruchomości luksusowe a Covid-19 – jakie cechy wnętrz będą najważniejsze?

Pytanie na pierwszy rzut oka może się wydać dyskusyjne. W jaki bowiem sposób pandemia koronawirusa miałaby wpłynąć na wygląd luksusowych przestrzeni? Okazuje się jednak, że nakaz bądź wybór izolacji, które powodują, że znacznie częściej i dłużej niż do tej pory korzysta się z mieszkania, niosą ze sobą zmianę oczekiwań wobec jego wnętrza. Od nieruchomości luksusowych zawsze wymaga się więcej. Zarówno w kwestii lokalizacji, jak i standardu wykończenia wnętrz oraz dostępnych dla mieszkańców udogodnień. Jakie zatem cechy ekskluzywnych przestrzeni będą najważniejsze w obliczu pandemii?

Rynek nieruchomości luksusowych – trendy w dobie koronawirusa

Jak wynika z ustaleń miesięcznika Forbes [Forbes 10/2020, “Jak Covid-19 zmieni wygląd luksusowych przestrzeni?”], choć pandemia koronawirusa skutecznie wpłynęła na upodobania mieszkaniowe Polaków i wielu z nich przeniosło się na obrzeża miast, to nadal wyborem osób poszukujących luksusowych przestrzeni pozostają centra metropolii. Wynika to przede wszystkim z tego, że pomimo lockdownu, a może właśnie ze względu na niego, warto być blisko biznesowych wydarzeń i trzymać rękę na pulsie wobec zachodzących zmian. Trzeba pamiętać, że mniej restrykcyjne obostrzenia pozwalają na spotkania kontrahentów w kameralnym gronie, a w niektórych branżach bezpośrednia forma konwersacji, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, jest bardziej ceniona od zdalnej.

Okazuje się jednak, że trendy na rynku nieruchomości luksusowych zaczynają skłaniać się ku poszukiwaniu konkretnych udogodnień. Chodzi tu na przykład o rozwiązania, jakie deweloper przygotował w swoim projekcie dla biznesu. Dedykowane przestrzenie do spotkań, które nie wymagają przemieszczania się w tkance miejskiej, zostaną szczególnie docenione w dobie pandemii. Możliwość zakupu bądź wynajmu lokalu użytkowego dla celów biznesowych w ramach tej samej nieruchomości, to dodatkowy atut dobrze zaplanowanej luksusowej inwestycji. Jednak nie tylko przestrzenie do użytku publicznego będą leżały obecnie w centrum zainteresowania inwestorów. Najważniejsza w czasie izolacji jest bowiem możliwość łatwej aranżacji luksusowego apartamentu na potrzeby home-office i wydzielenia w nim komfortowej przestrzeni do efektywnej pracy zdalnej.

Zieleń w luksusowych przestrzeniach

Jeszcze przed wybuchem światowej pandemii Covid-19 zwracaliśmy uwagę na to, że obecnie zieleń to nowy wyznacznik luksusu. Nigdy nie mogliśmy jednak przypuszczać, że teza ta stanie się tak dalece aktualna. Zaprojektowanie luksusowych nieruchomości zlokalizowanych w centrum miasta tak, aby gwarantowały mieszkańcom stały dostęp do zielonych aranżacji bez konieczności opuszczania obiektu, to niezwykle wymagające zadanie. W inwestycji Foksal 13/15 do dyspozycji apartamentów znajdujących się na parterze oddano przestrzeń rekreacyjną w postaci prywatnego ogrodu, w którym mieszkańcy mogą cieszyć się wypielęgnowanym trawnikiem, cieniem rzucanym przez cisy i pięknem starannie dobranych roślin kwitnących. Dodatkowo, wszyscy odwiedzający taras widokowy będą mogli delektować się nie tylko panoramą stolicy, ale także obcowaniem z posadzoną tam roślinnością.

Zieleń to niewątpliwie jeden z trendów, których w projektowaniu luksusowych nieruchomości nie wolno obecnie lekceważyć. Oczywiście, oprócz dbałości o roślinność we wnętrzach lub elementach architektury zewnętrznej, inwestorzy powinni móc cieszyć oczy zielenią zaaranżowaną wokół obiektu. Apartamenty zlokalizowane w centrach dużych miast nie stanowią pod tym względem łatwego wyzwania. Pomimo tego architekci krajobrazu pracujący przy rewitalizacji kamienic przy ul. Foksal 13/15 skutecznie podołali temu zadaniu. Nasadzenia świerków, cisów i starannie pielęgnowane trawniki sprawiają, że nawet podczas pozostawania w izolacji w apartamencie jego mieszkańcy mogą nadal korzystać z kojącego wpływu natury. Jest to niezwykle istotny aspekt, który w obecnych czasach z pewnością docenią nawet najbardziej wymagający inwestorzy.

Luksusowy apartament na czas pandemii – liczy się komfort

Konsekwencje pandemii Covid-19 potrafią być niezwykle dotkliwe w różnych sferach życia – nie tylko zawodowego, ale także osobistego. Obecnie, jak nigdy, ważne jest dbanie zarówno o dobrostan fizyczny, jak i psychiczny. Mieszkańcy luksusowych apartamentów znajdują się w tej kwestii na uprzywilejowanej pozycji. Zazwyczaj mogą bowiem korzystać z udogodnień znajdujących się w nieruchomości, które potrafią skutecznie niwelować stres, napięcie czy regenerować zmęczone ciało. Mowa tu oczywiście o dostępie do strefy SPA, sauny, jacuzzi czy przestrzeni do uprawiania fitnessu bądź ćwiczeń ogólnorozwojowych. W dobie zamknięcia siłowni i klubów wellness takie udogodnienia będą tym bardziej przyciągały inwestorów, którzy w ramach jednej inwestycji zapewnią sobie najwyższy komfort życia bez względu na pandemię. Relaks i odprężenie gwarantowane przez nieograniczony dostęp do strefy SPA z pewnością pozostaną z korzyścią dla psychicznego i fizycznego dobrostanu mieszkańców luksusowych inwestycji.

W czasach koronawirusa niezwykle istotnym może okazać się jeszcze jedno udogodnienie, oferowane niekiedy w ramach zakupu luksusowego apartamentu. Mowa oczywiście o usługach concierge, które w wielu sytuacjach generowanych przez pandemię, będą stanowiły dla inwestorów ogromne wsparcie. Obowiązki osoby zatrudnionej na stanowisku concierge są zapewne określane nieco inaczej w odniesieniu do każdej luksusowej inwestycji, jednak pomoc w realizacji drobnych zadań, które w “normalnym” czasie nie wydawałyby się mieszkańcom uciążliwe, w dobie pandemii może się okazać nieoceniona. Dość wspomnieć, że wielu inwestorów zamieszkuje swoje apartamenty samodzielnie. W przypadku konieczności pozostania w kwarantannie, nawet drobne wsparcie ze strony concierge będzie niezwykle istotne.

Jak Covid-19 wpłynie na projekty nieruchomości premium?

Specjaliści branży projektowej przewidują, że pandemia koronawirusa może w znacznym stopniu wpłynąć na kształt nowych inwestycji luksusowych. Pojawiają się bowiem pomysły na takie rozwiązania, jak sterylne podłogi i ściany czy antybakteryjne włączniki oraz przyciski. Niektórzy podnoszą też jako zasadne architektoniczne wydzielenie przestrzeni wspólnych tak, aby miała do nich dostęp jak najmniejsza liczba osób. Jeżeli będą to elementy, które wpiszą się w oczekiwaną estetykę i jakość nieruchomości z segmentu premium, to być może już za kilka lat niektórzy deweloperzy zdecydują się na tego typu rozwiązania w swoich inwestycjach.

Powrót