Projektowanie luksusowych wnętrz
– czy warto zatrudnić profesjonalistę?

Inwestycja w luksusowe apartamenty, to zazwyczaj przedsięwzięcie składające się z kilku ważnych etapów. Po dokonaniu rekonesansu rynku i wyborze właściwej nieruchomości, przychodzi czas na dopełnienie formalności związanych z jej nabyciem. Zazwyczaj już na tym etapie można ustalić z deweloperem indywidualnie wybrany stopień wykończenia wnętrz. Czy warto podjąć w tym zakresie współpracę z projektantem?

Czym charakteryzuje się projektowanie luksusowych wnętrz?

Zdefiniowanie pojęcia “luksusowe wnętrze” jest o tyle trudne, że podlega indywidualnej ocenie definiującego. Można oczywiście wyznaczyć pewne standardy, które pozwolą zaliczyć konkretną nieruchomość w poczet luksusowych, jednak zazwyczaj dla każdego inwestora prestiż i ekskluzywność będą zbiorem cech nie do końca tożsamych z wyobrażeniami innej osoby na ten temat. Jakie zatem uniwersalne aspekty należy wziąć pod uwagę zlecając projekt wykończenia i urządzenia luksusowego wnętrza?

Ekskluzywne nieruchomości często charakteryzują się tym, że wzbudzają zachwyt wielowymiarowością struktur i zastosowanych w nich faktur. Taki efekt osiąga się poprzez wprowadzenie do projektu materiałów najwyższej jakości, takich jak naturalny kamień, egzotyczne drewno, unikalne tkaniny, elementy wykonane z kruszców metali szlachetnych i szkła. Wszystko to sprawia, że luksusowe apartamenty gwarantują nietuzinkową ucztę dla zmysłów przez samo obcowanie z ich wnętrzami. Coraz bardziej popularne stają się także nieruchomości klasyczne, których wykończenie stanowi zazwyczaj dla projektanta trudniejsze wyzwanie niż apartamenty w nowym budownictwie. Odpowiedni dobór sztukaterii, materiałów nawiązujących do konkretnej epoki, umiejętne połączenie stylów wnętrzarskich, to tylko niektóre z zadań stojących przed projektantem luksusowego apartamentu w stylu klasycznym.

Niezwykle ważnym, jeżeli nie najważniejszym aspektem adaptacji nieruchomości z segmentu premium, jest odpowiedni układ pomieszczeń oraz udogodnienia przygotowane dla jej mieszkańców. W zależności od możliwości konstrukcyjnych apartamentu, pożądane jest wyraźne oddzielenie strefy prywatnej właściciela nieruchomości od tej dostępnej dla jego gości. Ważnym z punktu widzenia wielu inwestorów, jest także zaprojektowanie funkcjonalnej, otwartej przestrzeni łączącej salon z kuchnią i jadalnią. Niezwykle istotne w projektowaniu luksusowych wnętrz jest to, aby każde z pomieszczeń było spójne stylistycznie z pozostałymi. Efekt ten można osiągnąć na przykład za pomocą zastosowania jednolitego pokrycia podłóg kamieniem lub wysokiej jakości drewnem.

Podsumowując, można przyjąć, że projektowanie luksusowych wnętrz opiera się na umiejętnym rozdysponowaniu większych środków finansowych niż ma to miejsce w przypadku wykańczania wnętrza o niższym standardzie. Nieruchomości z segmentu premium, to nie tylko prestiż, ale także inwestycja dla ich właścicieli. Projektant podejmujący się planowania takich wnętrz musi zatem pamiętać o tym, że umiejętne zestawienie ze sobą luksusowych materiałów wykończeniowych, mebli i przedmiotów nadających charakter całej kompozycji, to naprawdę trudne wyzwanie.
Projektant ekskluzywnych wnętrz – czy warto podjąć współpracę?

Zakup ekskluzywnego apartamentu wiąże się najczęściej z indywidualnym wyborem stopnia i formy jego wykończenia, ustalonym uprzednio z deweloperem. W przypadku, w którym inwestor nie chce pozostawiać aranżacji wnętrz nieruchomości w rękach kontrahenta warto, aby wybrał do współpracy doświadczonego w planowaniu adaptacji luksusowych apartamentów projektanta. Dlaczego? Ponieważ tak, jak wspominaliśmy, nabycie nieruchomości w standardzie premium, to okazja do poczynienia intratnej inwestycji. Wnętrza urządzone z dbałością o każdy szczegół, odpowiednio skomponowane pokrycia podłóg i ścian, funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń, stylistyczne nawiązania do historii budynku, to tylko niektóre z aspektów pozostające w kompetencji profesjonalnego projektanta ekskluzywnych nieruchomości.

Dodatkowo, wiele osób zajmujących się zawodowo aranżacją wnętrz posiada ułatwiony dostęp do dostawców unikalnych materiałów, czy rzetelnych wykonawców, którzy sumiennie zrealizują plan. Nawiązanie współpracy z projektantem wnętrz powinno zostać poprzedzone skrupulatnym rekonesansem rynku oraz zapoznaniem się z portfolio dotychczasowych realizacji usługodawcy. Warto zwrócić także uwagę na to, czy projektant posiada doświadczenie w aranżacjach roślinnych, gdyż jak się okazuje, zieleń staje się nowym wyznacznikiem luksusu. Prestiżowy apartament wymaga rozwiązań projektowych na najwyższym poziomie.

Na co zwrócić uwagę w projekcie luksusowego mieszkania?

Proces projektu aranżacji luksusowego apartamentu składa się z wielu niezwykle istotnych aspektów. Jednym z najważniejszych, jest jednak ustalenie z deweloperem możliwości aranżacyjnych wnętrza. Jeżeli inwestor zdecyduje się na zakup luksusowego apartamentu np. w zabytkowej kamienicy, takiej jak kamienice Foksal 13/15, powinien uprzednio zorientować się w możliwościach modyfikacyjnych, których chciałby dokonać w projekcie aranżacji wnętrza. Zazwyczaj jednak przyszli właściciele takich nieruchomości wybierają je właśnie ze względu na ich niepowtarzalny charakter i unikalność zabudowy. Projektowanie luksusowego apartamentu musi zatem przede wszystkim współgrać i czerpać z potencjału indywidualnych cech konstrukcyjnych nieruchomości.


Powrót