Reurbanizacja, czyli dlaczego zamożni inwestorzy wracają do miast?

Podmiejska luksusowa nieruchomość jeszcze do niedawna stanowiła cel inwestycyjny wielu zamożnych ludzi poszukujących idealnego miejsca do życia. Bliskość natury, cisza sprzyjająca wypoczynkowi i brak zgiełku dużego miasta czyniły takie nieruchomości atrakcyjnymi. Od kilku, a nawet już kilkunastu lat, coś zaczęło się jednak w tej kwestii zmieniać. Zaniedbane i nieatrakcyjne wcześniej centra miast, nabrały obecnie zupełnie innego charakteru, oferując swoim mieszkańcom szybki dostęp do wszelkich konsumpcyjnych udogodnień, szans biznesowych czy rozwoju kontaktów społecznych. Czym jest zatem reurbanizacja i dlaczego to właśnie zamożni inwestorzy decydują się na powrót do miasta?

DSC_3683-1024x681-1.jpg

Czym jest reurbanizacja?

W ujęciu socjologicznym reurbanizacja to ostatni, czwarty etap urbanizacji, polegający na ponownym ożywieniu się życia w starych centrach aglomeracji na skutek podejmowanych przez władze decyzji rewitalizujących te obszary i nadających im nowe, atrakcyjne w oczach mieszkańców funkcje. Fazą poprzedzającą proces reurbanizacji jest dezurbanizacja, a więc wyludnianie się serc metropolii, w wyniku którego najbardziej zamożni ludzie wyprowadzają się na tereny podmiejskie, inwestując w budowę domów jednorodzinnych. Dezurbanizacja prowadzi do stopniowej degradacji centrów miast, gdyż pozostają w nich jedynie najmniej majętni mieszkańcy, niezainteresowani rozwojem infrastrukturalnym, biznesowym czy kulturalnym tej części aglomeracji. Niższe wpływy z podatków także nie pozostają w tym kontekście bez znaczenia.

Aby zapobiec postępującej dezurbanizacji, władze miast decydują się na inwestowanie w luksusowe apartamenty, które mogłyby na nowo przyciągnąć bardziej zamożną część społeczeństwa. Wspomniane także wcześniej nadawanie nowych funkcji miastom, to zabieg, który ma na celu sprostanie oczekiwaniom różnych kategorii bogatych przyjezdnych. I taki oto sposób rozwój oferty biznesowej pozwala przyciągać przedsiębiorczych inwestorów. Sklepy, butiki, salony z drogimi dobrami konsumpcyjnymi, dostęp do usług na najwyższym poziomie mają natomiast skusić zamożną klientelę, która zostawi w mieście znaczne środki finansowe. Kolejną wreszcie funkcją reurbanizowanej metropolii jest jej atrakcyjność turystyczna i kulturalna. Zrewitalizowane, upiększane zabytki czy kreatywne propozycje spędzania wolnego czasu to niewątpliwie wabik na zamożnych turystów, których obecność wspiera rozwój miasta. Co ciekawe, na etapie reurbanizacji znajdują się obecnie nadal takie miasta jak Londyn, Berlin, Genewa, Sztokholm, Kolonia, Madryt, a nawet Nowy Jork.

Podmiejskie rezydencje już nie tak atrakcyjne?

Jednym z kluczowych aspektów charakteryzujących luksusowe apartamenty znajdujące się w centrach dużych aglomeracji jest ich najlepsza dla rozwoju biznesu lokalizacja. To właśnie brak tej cechy skłania wielu zamożnych przedsiębiorców do opuszczenia podmiejskiej rezydencji i przeniesienia swojego życia do centrum metropolii. Należy przecież pamiętać, że w rozwoju biznesu bądź obiecującej kariery kluczowym i jednocześnie najbardziej deficytowym czynnikiem jest czas. Dojazdy ze zlokalizowanego na obrzeżach miasta domu mogą każdego dnia zabierać cenne godziny, rodzić frustrację i wpływać negatywnie na kondycję psychiczną przedsiębiorcy. Z tego powodu wznoszone na etapie reurbanizacji luksusowe apartamentowce mają sprostać wymaganiom szczególnie tych inwestorów, którzy są zwyczajnie zmęczeni dojazdami z podmiejskich rezydencji.

Zamożni konsumenci, którzy mogą sobie pozwolić na wysoki standard życia, cenią sobie w tym kontekście jeszcze jeden, istotny aspekt – komfort. Choć może się wydawać, że niezależny, położony na obrzeżach miasta dom doskonale spełnia te oczekiwania, to okazuje się, że tak prozaiczna rzecz jak eksploatacja i utrzymanie nieruchomości w nienagannym stanie często odbiera mieszkańcom tak ceniony przez nich komfort. Oczywiście przy odpowiednim budżecie do każdej, najdrobniejszej nawet pracy konserwacyjnej można zatrudnić fachowców. Działania te wymagają jednak od właściciela domu angażowania czasu choćby i na poszukiwania rzetelnego fachowca. Luksusowy apartament zlokalizowany w odpowiednio zarządzanym budynku oferuje zaś inwestorowi spokój o nadzór nad utrzymaniem odpowiedniego standardu nieruchomości.

DSC_9255-1024x682-1.jpg

Luksusowy apartament w najlepszej lokalizacji, czyli czego w mieście szuka zamożny inwestor?

Jaką jeszcze przewagę nad “sypialniami” dużych miast mają ich centralne obszary? Trzeba wziąć pod uwagę ułatwiony dostęp do wszelkiej oferty biznesowej, szkoleniowej, kulturalnej, rozrywkowej czy gastronomicznej. To właśnie korzystanie z możliwości intensywnego, dynamicznego życia w mieście wraz ze wszystkimi jego propozycjami stanowi o postępującej reurbanizacji centrów dużych aglomeracji. Obecne pokolenie, znajdujące się na etapie budowania i rozwoju kariery, preferuje osadzenie swojej codzienności w szybko ewoluującym społeczeństwie, mającym do zaoferowania znacznie więcej niż spokojne, ciche przedmieścia, w których trudno choćby o podstawową ofertę rozrywkową. Oczywiście nie można zapominać, że wielu młodych przedsiębiorców również potrzebuje od czasu do czasu chwili wytchnienia od szybkiego tempa życia. Są to jednak sytuacje jednostkowe, doskonale zaspokajane przez weekendowe wyjazdy czy kilkutygodniowe wakacje.

Czego w centrum metropolii szuka zamożny inwestor? Między innymi podkreślenia swojego statusu przez luksusowy apartament w najlepszej lokalizacji oferujący niespotykane w innych nieruchomościach udogodnienia. Są takie adresy, które wyznaczają styl życia i niewątpliwie jednym z nich jest ul. Foksal 13 i 15. Oprócz dostępności całej oferty biznesowej, kulturalnej czy rozrywkowej, mieszkanie w centrum metropolii daje zatem jeszcze jedną korzyść – okazję do budowania prestiżu będącego konsekwencją ciężkiej pracy inwestora.

Centrum metropolii najlepszym miejscem do inwestycji w luksus?

W wyniku postępującej reurbanizacji do centrów miast powracają zamożni przedsiębiorcy, którzy w tej decyzji widzą nie tylko szansę na bardziej obiecujący rozwój biznesu, ale i również ułatwione inwestowanie. Także w nieruchomości. Nie jest tajemnicą, że wielu nabywców decyduje się na zakup luksusowego apartamentu w celach stricte inwestycyjnych, zdając sobie sprawę z tego, że lokowanie środków w nieruchomości, szczególnie te z segmentu premium, jest obecnie jedną z najbardziej obiecujących i bezpiecznych form inwestowania pieniędzy. Codzienne obcowanie z życiem rozwijającego się miasta ułatwia znajdowanie najbardziej intratnych okazji do pomnażania swojego majątku i tym samym stanowi najlepsze warunki do budowania dobrze prosperującego biznesu.

Powrót