Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce – kierunek rozwoju

Dlaczego ludzie kupują luksusowe nieruchomości? Niektórzy traktują takie transakcje jako okazję do obiecujących inwestycji, a dla innych wysoki standard posiadanej nieruchomości stanowi potwierdzenie ich społecznego statusu. Wiele osób, które stać na luksusowy apartament, kupuje go z czysto estetycznych pobudek. Jak wygląda wobec tego rynek nieruchomości luksusowych w Polsce i co prognozują specjaliści?

Czym są nieruchomości luksusowe?

Próbując przewidywać najbliższą przyszłość dla rynku luksusowych nieruchomości, należy najpierw zdefiniować, czym są owe nieruchomości luksusowe. Dla każdego nabywcy apartamentu wyznacznikiem decydującym o uznaniu go za luksusowy może być coś zupełnie innego. Jednak choć w nomenklaturze nie istnieje jednolita definicja nieruchomości z kategorii premium, można wyodrębnić kilka charakterystycznych dla nich cech, które klasyfikują je w tym segmencie.

Aspektem kluczowym, za pomocą którego biura nieruchomości kategoryzują mieszkania lub apartamenty luksusowe, jest cena. Kwota minimalna, jaką przyjęto dla określenia wartości nieruchomości premium, to 1,5 mln zł w odniesieniu do apartamentu oraz 2,5 mln zł w odniesieniu do rezydencji. Należy zaznaczyć, że są to ceny dla rynku nieruchomości luksusowych w Polsce. Chcąc kupić mieszkanie lub dom klasy premium na przykład na zachodzie Europy, należałoby bowiem przygotować się na kilkukrotnie wyższe kwoty. Nie oznacza to jednak, że polskie inwestycje nie dochodzą pod względem wartości do standardów światowych. Dość wspomnieć, że apartamenty przy ul. Foksal 13 i 15 znalazły się w TOP 3 najdroższych transakcji w 2019 roku, a sprzedano je za 17 oraz 11,5 mln zł.

Kolejnymi czynnikami pozwalającymi zaliczyć nieruchomość do luksusowych są jej ponadprzeciętna powierzchnia, rozkład pomieszczeń oraz zindywidualizowany charakter wnętrz zaprojektowany przez wiodącego w branży architekta. Wyraźny podział na strefę prywatną i dzienną, wydzielony gabinet oraz najwyższy standard wykończenia to tylko niektóre cechy nieruchomości klasy premium. Nie mniejsze znaczenie będzie miała także lokalizacja obiektu. Najbardziej pożądane jest centrum metropolii, najlepiej z widokiem na zabytkową część miasta lub jego panoramę. Tak usytuowane apartamenty potrafią podnieść wartość nieruchomości o ponad 20% względem tych o podobnym standardzie, ale gorszej lokalizacji.

Wszystkie powyższe aspekty w połączeniu z określonymi udogodnieniami, takimi jak prywatna strefa SPA, całodobowa recepcja czy usługa concierge, składają się na prestiż i ekskluzywność, którymi muszą charakteryzować się nieruchomości luksusowe.

Luksusowe nieruchomości w Warszawie – największy udział w rynku

Segment premium rynku nieruchomości w Polsce od kilku lat notuje sukcesywne wzrosty, zarówno w obszarze cen za metr kwadratowy powierzchni, jak i liczby sprzedanych nieruchomości luksusowych. Liderem w tym zestawieniu jest oczywiście stolica, w której tylko w 2018 roku wartość nieruchomości klasy premium wzrosła o 16 procent. Z analizy sporządzonej przez firmę doradczą Deloitte wynika, że za metr kwadratowy luksusu w Warszawie trzeba zapłacić nawet 8,5 mln euro, czyli około 37 tys. zł. To dobra prognoza na przyszłość, gdyż wzrost cen nieruchomości luksusowych w Warszawie przyciąga inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Rynek nieruchomości luksusowych ma się świetnie nie tylko w stolicy. Jak wynika z analiz przygotowanych przez EY, w ostatnich 4 latach ceny nieruchomości segmentu premium rosną dynamicznie również na Pomorzu. Dość wspomnieć, że w Juracie i Jastarni skok wartości nieruchomości luksusowych to 113 procent, w Świnoujściu – 64 procent, a we Władysławowie – 53 procent. Ta ostatnia miejscowość została wręcz wskazana jako jeden z najlepiej rozwijających się terenów inwestycyjnych. Głównym aspektem kwalifikującym nadmorskie nieruchomości do kategorii luksusowych jest oczywiście ich lokalizacja. Atrakcyjny widok z okna nadmorskiego apartamentu znacząco podnosi bowiem jego wartość.

Rynek nieruchomości luksusowych – prognozy i przewidywania

Jak wynika z danych firmy KPMG, pod koniec 2019 roku w Polsce mieszkało już 116 tys. osób, które można zakwalifikować do kategorii HNWI, a więc osób, które zgromadziły majątek o wartości netto przekraczającej 1 mln dolarów. Liczba ta wciąż rośnie, co pozwala przypuszczać, że rynek dóbr luksusowych, który obecnie wart jest ok. 25 mld zł, nie popadnie w stagnację.

Specjaliści rynku nieruchomości prognozują, że pomimo obecnej sytuacji na świecie i przewidywanego kryzysu gospodarczego, branża nieruchomości klasy premium nie powinna istotnie ucierpieć. Trzeba pamiętać, że luksusowe apartamenty wybierane są najczęściej przez inwestorów dbających o znaczną dywersyfikację swojego kapitału, a co za tym idzie, umiejętnie chroniących aktywa przed skutkami załamań gospodarczych. W związku z tym należy przewidywać, że rynek nieruchomości luksusowych w Polsce będzie się nadal rozwijać w pożądanym kierunku.

Powrót