Wzrost cen nieruchomości w Warszawie przyciąga inwestorów

RYNKI WSCHODZĄCE W EUROPIE WSCHODNIEJ OFERUJĄ NOWE MOŻLIWOŚCI INWESTOROM, KTÓRZY NIE BOJĄ SIĘ PODEJMOWAĆ RYZYKA. MIASTA TAKIE JAK BUDAPESZT, PRAGA, MOSKWA, WARSZAWA I PETERSBURG WYKAZUJĄ OZNAKI SILNEGO WZROSTU CEN NIERUCHOMOŚCI.

W tym roku inwestorzy w nieruchomości kierują swoje zainteresowanie w stronę rozwijających się rynków Europy Wschodniej. Miasta takie jak Budapeszt, Praga i Warszawa wykazują silne oznaki wzrostu i kuszą nabywców, którzy nie boją się podejmować ryzyka.

Rynek nieruchomości luksusowych w Europie Wschodniej

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się węgierski rynek, gdzie polityczny klimat wywołał pewien stopień niepewności. Budapeszt na przykład zanotował w trzecim kwartale 2019 roku największy wzrost cen mieszkań na świecie (wg Global Residential Cities Index opublikowanego przez Knight Frank). Od września 2018 do września 2019 r. ceny mieszkań wzrosły tu o 24%, co raport przypisuje niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych, wysokiemu zatrudnieniu i ogólnemu wzrostowi gospodarczemu. W tym samym okresie wzrost cen nieruchomości mieszkalnych odnotowano również w wielu innych miastach Europy Wschodniej. Zgodnie z raportem Knight Frank ceny wzrosły o 14% w Petersburgu (Rosja), o 13% w Warszawie, a w Bratysławie, Słowacji i Moskwie o 10%.

W raporcie Emerging Trends in Real Estate: Europe 2020 przygotowanym przez PWC ankietowani inwestorzy stwierdzili, że do Warszawy przyciąga ich względna stabilność polityczna stolicy, silny sektor biznesu i młoda populacja.

Zdaniem Mariny Siniavskaia, zastępcy dyrektora Moscow Sotheby’s International Realty, obserwowany wzrost popytu na luksusowe apartamenty w Moskwie oraz planowane uruchomienie sprzedaży pokaźnej liczby projektów mieszkaniowych premium, pozwala sądzić, że najpopularniejszym trendem w 2020 roku będą inwestycje w luksusowe nieruchomości. Podobna sytuacja jest w Petersburgu, gdzie oczekuje się, że otwarcie nowych inwestycji mieszkaniowych premium spowoduje wzrost cen. Również w Pradze i Bratysławie analitycy nieruchomości oczekują, że tempo sektora luksusowego przyspieszy w tym roku, a sprzedaż niedrogich nieruchomości spowolni.

Nieruchomości premium – inwestycje wschodnioeuropejskie

Wschodzące rynki są dobrym środowiskiem dla rosnącej liczby wysokiej klasy projektów mieszkaniowych, a w 2020 roku w wielu miastach Europy Wschodniej zadebiutują nowe luksusowe inwestycje.

W ostatnich latach w Warszawie wzrosła liczba luksusowych wieżowców. Jednak w tym roku inwestorzy nieruchomości oczekują ukończenia Foksal 13/15, dwóch dziewiętnastowiecznych kamienic, które były rezydencją kilku znanych Polaków i zostały zrewitalizowane, by pomieścić luksusowe apartamenty.

Moskwa przeżywa boom na budowę nowych luksusowych nieruchomości. Jednym z przykładów jest Bulgari Hotel & Residences (w dawnej rezydencji rosyjskiego hrabiego), którego sprzedaż rozpocznie się w marcu. W Pradze rosnąca klasa wysokiej wartości nabywców napędza rozwój luksusowych projektów takich jak V Tower – najwyższy budynek mieszkalny w Czechach.

W Budapeszcie zagraniczni i lokalni nabywcy szukają różnego rodzaju nieruchomości.
Adam Ilkovits, CEO biura maklerskiego Matthew & Daniel’s, zauważa, że większość zagranicznych nabywców poszukuje eleganckiego splendoru, który w połączeniu z nowoczesnymi wnętrzami, atrakcyjną lokalizacją i bezpiecznym otoczeniem plasuje tego typu nieruchomości w czołówce najbardziej pożądanych. Tymczasem lokalni nabywcy chętniej kupują nieruchomości położone dalej od centrum miasta, nierzadko także wymagające remontu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
[MANSION GLOBAL] Emerging Markets in Eastern Europe Offer Opportunities to Investors Willing to Take on Some Risk

Powrót