Zakup luksusowej nieruchomości
– przez agencję czy od dewelopera?

Wybór luksusowej nieruchomości jako przedmiotu planowanej inwestycji może okazać się trudniejszy od początkowych założeń. Między innymi z tego powodu niektórzy inwestorzy decydują się na skorzystanie z usług agencji pośrednictwa nieruchomości. Czy jednak rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie w procesie zakupu luksusowego apartamentu? Na jakie aspekty pracy pośrednika warto zwrócić uwagę, a jakie korzyści może zaoferować sam deweloper? Czy wreszcie zakup nieruchomości premium od inwestora prywatnego to dobry pomysł?

Jak działa agencja pośrednictwa nieruchomości?

Zakup luksusowej nieruchomości stanowi zazwyczaj większe wyzwanie niż nabycie lokalu o niższym standardzie. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników, a najważniejszymi z nich są rynkowa dostępność oraz indywidualne wymagania inwestora. Przedsięwzięcia z zakresu luksusowych nieruchomości, których wartość nierzadko sięga kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych, często obsługiwane są przez pośrednika, którego zatrudnia inwestor. Pośrednikiem może być oczywiście specjalista niezależny, który pracując samodzielnie nabył doskonałą orientację na rynku nieruchomości luksusowych i potrafi wyszukać najlepsze oferty zarówno od deweloperów, agencji pośredniczących w sprzedaży, jak również inwestorów prywatnych. Najczęściej jednak przyszli nabywcy luksusowego apartamentu decydują się na współpracę z wyspecjalizowanym biurem nieruchomości.

W jaki jednak sposób działają agencje pośrednictwa i czy warto korzystać z ich usług w odniesieniu do ekskluzywnych lokali? Firmy trudniące się poszukiwaniem ofert sprzedaży lub wynajmu nieruchomości i przedstawianiem ich swoim klientom zarabiają na prowizjach. Oznacza to, że w zależności od wartości nieruchomości pobierają zwykle od 2% do 3% kwoty sprzedaży, zakupu bądź najmu. To, która strona transakcji zostanie obarczona koniecznością zapłaty prowizji określa oczywiście stosowna umowa. Nie sposób jednak nie zauważyć, że w przypadku tak intratnego przedsięwzięcia, jakim bez wątpienia jest pośredniczenie w wielomilionowej sprzedaży luksusowego apartamentu, wynagrodzenie agencji nieruchomości może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Inwestor przygotowujący się do tak wymagającej transakcji powinien zatem oszacować, czy usługa agencji nie wpłynie negatywnie na opłacalność całego przedsięwzięcia, a w związku z tym tak skonstruować umowę, aby była dla niego korzystna biznesowo.

Kiedy w takim razie warto korzystać ze wsparcia biura pośrednictwa nieruchomości w procesie zakupu luksusowego apartamentu? W przypadku zupełnego braku rozeznania na docelowym rynku nieruchomości oraz niewystarczającej ilości czasu na jego przeanalizowanie. Jeżeli opłacenie prowizji agencji będzie leżało dodatkowo w gestii sprzedającego, to również warto rozważyć możliwość nawiązania współpracy z pośrednikiem, ale jedynie takim, który posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia transakcji na rynku nieruchomości z segmentu premium.

Czy warto kupować nieruchomości luksusowe od inwestorów prywatnych?

Na rynku nieruchomości luksusowych pojawiają się niekiedy oferty sprzedaży apartamentu od prywatnego inwestora bez udziału agencji czy niezależnych pośredników. Takie propozycje w kontekście lokali z segmentu premium zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż w przypadku nieruchomości o niższym standardzie. Tym niemniej, niektórzy nabywcy mogą brać je pod rozwagę. Właściwie jedyną zaletą skorzystania z tego typu rozwiązania jest szansa na uzyskanie niższej od rynkowej ceny apartamentu. Inwestor decydujący się na zakup nieruchomości luksusowej z rąk prywatnych podejmuje natomiast ryzyko pojawienia się problemów z nieuregulowanym stanem prawnym lokalu lub ukrytymi wadami konstrukcyjnymi nieruchomości. Są to niebagatelne kwestie, które mogą znacząco wpłynąć na opłacalność inwestycji.

Nieruchomości luksusowe od dewelopera – co można zyskać?

Luksusowe apartamenty charakteryzują się przede wszystkim potencjałem sprostania potrzebom nawet najbardziej wymagających nabywców. Doświadczony deweloper posiada natomiast wiedzę i możliwości, które dostosują inwestycję do oczekiwań klienta. Ten kanał zakupu nieruchomości z segmentu premium gwarantuje zazwyczaj dostęp do opcji wprowadzenia indywidualnych modyfikacji w projekcie aranżacji i wykończenia wnętrz. Ceny luksusowych apartamentów nie pozostawiają bowiem miejsca na kompromisy, a inwestor musi być w pełni usatysfakcjonowany nowo poczynionym przedsięwzięciem.

Dodatkowo, zakup luksusowej nieruchomości bez pośredników nie naraża inwestora na stosunkowo wysokie koszty prowizji. Co więcej, niektórzy deweloperzy umożliwiają swoim klientom negocjacje cenowe, szczególnie w przypadku nieruchomości o bardzo dużej wartości, bądź oferują dodatkowe udogodnienia w ustalonej umową kwocie. Wszystkie te wspomniane czynniki sprawiają, że zakup luksusowej nieruchomości od dewelopera to niezwykle korzystne rozwiązanie. Oczywiście pod warunkiem wyboru doświadczonej firmy.

Prestiż dewelopera oparty na sukcesach jego dotychczasowych realizacji stanowi niezwykle istotny aspekt w procesie zakupu luksusowego apartamentu bez udziału agencji pośrednictwa. Spełnienie przez dewelopera powyższego warunku gwarantuje najwyższą jakość obsługi i zrozumienie potrzeb najbardziej wymagającego klienta. Przykładem kontrahenta, któremu można w tym zakresie zaufać, jest z pewnością firma Ghelamco, która podjęła się rewitalizacji kamienic zlokalizowanych przy ul. Foksal 13 i 15. Ten niezwykle ambitny i unikalny w światowej skali projekt zakończył się spektakularnym sukcesem sprzedaży najdroższych apartamentów w 2019 roku. Co jeszcze może świadczyć o tym, że deweloper jest godny zaufania? Uznanie w oczach jury prestiżowych konkursów branżowych. Dość wspomnieć, że w zeszłym roku Foksal 13/15 ogłoszono najlepszą nieruchomością luksusową w Europie Środkowo-Wschodniej. To między innymi takich właśnie osiągnięć na koncie dewelopera powinien szukać wymagający inwestor.

Luksusowy apartament od dewelopera – dlaczego to najlepszy wybór?

Przykład kamienic zlokalizowanych przy ul. Foksal 13 i 15 pokazuje, że zakup luksusowej nieruchomości od dewelopera to często najlepsze możliwe rozwiązanie przy tego typu wysokobudżetowych transakcjach. Najlepsza dostępna lokalizacja, spersonalizowanie projektu wnętrz do potrzeb i wyobrażeń inwestora czy możliwość negocjacji cen to jedynie niektóre z korzyści oferowanych przez renomowanego na rynku dewelopera, jakim jest firma Ghelamco. Posiłkowanie się wiedzą specjalistów z zakresu pośrednictwa nieruchomości nie jest oczywiście złym kierunkiem. Jeżeli jednak najwyższą jakość obsługi i wsparcie procesu formalnego można uzyskać bezpośrednio od dewelopera, to prowizja dla agencji wydaje się być zbędnym wydatkiem.

Powrót