Zieleń wyznacznikiem luksusu?

Według publikacji w marcowym wydaniu magazynu Forbes już nie tylko marmur kojarzy się z luksusem. Jego synonimem jest również zieleń. Na całym świecie inwestycje zlokalizowane w pobliżu parków i lasów stają się jednymi z najdroższych. W przestrzeniach miejskich, gdzie beton wyparł naturę, architekci masowo zazieleniają projekty budynków. Wszystko po to, aby poprawić jakość życia przyszłych mieszkańców i przywrócić miastom to, co dawno utraciły – świeże powietrze.

Nieruchomości luksusowe – jak architekci korzystają z roślinności?

W Nowym Jorku apartamenty z widokiem na Central Park osiągają cenę 137,5 tys. dolarów za mkw. Tymczasem w luksusowym apartamentowcu Agora Garden w Tajpej, o konstrukcji zapewniającej dostęp słońca do wkomponowanych w nią wszystkich 23 tys. roślin, ogródków warzywnych i drzew owocowych, cena za największy apartament o powierzchni 540 mkw. wynosi ponad 120 tys. dolarów.

„Szaleństwo, jakiego w Polsce długo jeszcze nie osiągniemy. Niemniej, kiedy mamy już za sobą fascynację wysokościowcami, projekt Foksal 13/15 ustanowił nowe wyżyny rewitalizacji stylowych kamienic. To właśnie zieleń wyrastająca z budynku ma szansę stać się nowym wyznacznikiem luksusu.” [Forbes 03/2020, „Luksus w kolorze zielonym”]

Nie było to jednak proste. Kamienice Foksal 13/15 powstały pod koniec XIX wieku, w czasach, kiedy architekci nie czuli potrzeby umieszczania w budynkach specjalnych przestrzeni dla roślin i krzewów. Zieleń była wtedy naturalnym elementem krajobrazu miejskiego, a mieszkańcy Warszawy mieli ją na wyciągnięcie ręki. Podczas prac nad rewitalizacją kamienic wybrano zatem przestrzenie, które można było zaadaptować pod roślinność bez zbędnego ingerowania w pierwotną bryłę kamienic.

Przed budynkiem Foksal 15 pojawią się zatem zdobne ogródki obsadzone cisami. Kilkupiętrowe świerki stanęły z kolei na tyłach kamienic, zdobiąc krajobraz ze wszystkich stron. Mieszkańcy dwóch apartamentów na parterze Foksal 13 będą zaś mieli do swojej dyspozycji prywatny ogród z trawnikiem, cisami i przestrzenią wypoczynkową. W planach jest również dekoracja tarasu widokowego różnorodną roślinnością.

Więcej pola do popisu firma Ghelamco Poland miała w przypadku swojej drugiej powstającej właśnie inwestycji mieszkaniowej – FLISAC Apartamenty Powiśle, gdzie do dyspozycji mieszkańców będzie przestronny taras widokowy z ogrodem i terenem rekreacyjnym skąd rozpościera się widok na zielony prawy brzeg Wisły oraz ogród wertykalny w lobby budynku.

Powrót