Zrewitalizowane kamienice wysoko cenione na rynku nieruchomości luksusowych

Nie od dziś wiadomo, że rynek wiekowych dzieł sztuki zarezerwowany jest dla najbardziej zamożnych inwestorów. Wynika to rzecz jasna z absolutnie wyjątkowej historii tychże dóbr oraz nazwisk mistrzów, spod ręki których wyszły. Podobnie rzecz ma się z wiekowymi kamienicami. Ostatnie lata pokazują, że miasta posiadające unikalne dziedzictwo w kategorii nieruchomości, zauważyły potencjał w ich rewitalizacji i wprowadzeniu na rynek dóbr luksusowych. Inwestorzy o wysmakowanym guście poszukują bowiem ekskluzywności nie tylko w kategorii sztuki, jubilerstwa czy motoryzacji, ale także architektury. Luksusowe apartamenty w rewitalizowanych przestrzeniach to obecnie jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości w segmencie premium.

008-Foksal1315_A-048-MC-1024x592-1.png

Skąd się wzięła “moda” na rewitalizację?

Kluczowym zagadnieniem w kontekście wzrastającej wartości nieruchomości zlokalizowanych w zrewitalizowanych obiektach są zmieniające się gusta inwestorów, a także optyka wyspecjalizowanych deweloperów chcących zaoferować w ramach luksusowej nieruchomości coś więcej niż jedynie nowoczesne udogodnienia. Ostatnie lata przyniosły także modyfikacje w postrzeganiu planu zabudowy przestrzennej miast i bardziej holistyczne podejście w tym zakresie. Włodarzom miast zależy teraz szczególnie na jak najlepszym wykorzystywaniu posiadanego dziedzictwa i przywróceniu mu dawnej świetności. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że jest to hołdowanie idei “zero waste”, jednak w bardzo wysmakowanej i ekskluzywnej formie.

Nie można zapominać, że przejmowanie niszczejących kamienic przez wysoce wyspecjalizowane firmy deweloperskie pozwala zapobiegać popadaniu w ruinę historycznych części polskich miast. Zdecydowanym pionierem na rynku rewitalizacji kamienic jest Kraków, którego zabudowę wojna oszczędziła w istotnie większym stopniu niż miało to miejsce choćby w Warszawie. Pomimo tego, stolica przekuła tę potencjalną wadę w zaletę unikalności połączonej z najlepszą możliwą lokalizacją. Nie bez kozery to warszawskie kamienice zrewitalizowane w ramach inwestycji Foksal 13 i 15 zdobywają sukcesywnie uznanie w najważniejszych branżowych konkursach, jak choćby ostatni laur w European Property Awards. Szacunek dla historii, zachowanie ducha XIX-wiecznej elegancji i ubranie całości w luksus to zadanie dla najlepszych ekspertów. Trend rewitalizacji zabytkowych kamienic będzie się rozwijał, ale należy pamiętać, że tylko nieliczne inwestycje będą mogły zapewnić inwestorom pożądaną przez nich ekskluzywność.

Jak apartamenty w kamienicach zyskują status luksusowych?

Wymagania rynku dotyczące nieruchomości luksusowych są niezwykle wysokie. Tym trudniej im sprostać, jeśli apartamentowiec nie jest budowany od podstaw, a nowoczesne udogodnienia należy zaimplementować w rewitalizowanym obiekcie, który pierwotnie nie był przecież do nich przystosowany. Dlatego tak ważne jest, aby inwestycję w luksusowy apartament w kamienicy przeprowadzić za pośrednictwem doświadczonego i uznanego dewelopera (na przykład firmę Ghelamco). Jakie wymogi musi więc spełnić zrewitalizowana nieruchomość, aby spełniać warunki luksusowej?

W zależności od możliwości architektonicznych, apartament powinna charakteryzować powierzchnia powyżej 100 mkw. Okazuje się jednak, że w przypadku kamienic nie zawsze jest to warunek możliwy do spełnienia. Zdarzają się wobec tego sytuacje, w których mieszkanie o mniejszym metrażu również może zostać uznane za apartament, pod warunkiem spełniania przez nie innych wymogów w tym zakresie. Można tu wspomnieć chociażby o najwyższej jakości użytych materiałów wykończeniowych, zachowaniu klasycznego charakteru wnętrz za pomocą takich detali jak sztukaterie, zdobienia stolarki okiennej i drzwiowej czy podłóg nawiązujących do epoki. Wkomponowanie w projekt takich surowców jak metal, szkło, naturalny kamień i szlachetne tkaniny z pewnością wpływa na unikalną estetykę wnętrz i podnosi ich wartość.

Warunki pozwalające zaliczyć nieruchomość w poczet luksusowych muszą spełniać nie tylko zlokalizowane w niej apartamenty, ale także sam zrewitalizowany budynek. Oznacza to, że odnowione wnętrza powinny zostać wyposażone w cichobieżne windy, tarasy, dostęp do strefy SPA, siłowni czy garaż podziemny. Standardem w nieruchomościach klasy premium stają się także usługi concierge. Dodatkowo budynek powinien być oczywiście monitorowany i mieć zapewnioną ochronę. Luksusowe apartamenty mieszczące się w zrewitalizowanych kamienicach muszą spełniać jeszcze jeden kluczowy warunek, jakim jest lokalizacja w centrum miasta. W kontekście tego wymogu zabytkowa zabudowa miejska ma znaczącą przewagę nad nowo powstającymi apartamentowcami. Dużo łatwiej bowiem zapewnić inwestorom najlepszą możliwą lokalizację za pomocą istniejącej już infrastruktury kamienicznej, niż uzyskać pozwolenie na budowę nowej inwestycji w ścisłym centrum.

Luksusowy apartament w kamienicy – dlaczego warto?

Dlaczego za apartament w zrewitalizowanej kamienicy warto zapłacić kilka bądź kilkanaście milionów złotych? Każdy wytrawny inwestor doskonale zna odpowiedź na to pytanie. Istotą sprawy jest rosnąca wartość tego typu nieruchomości. Większość nabywców luksusowych apartamentów mieszczących się w odnowionych kamienicach kupuje je nie tyle w celach mieszkaniowych, co lokacyjnych. Rynkowe analizy wyraźnie wskazują tego typu inwestycje jako jedne z najpewniejszych miejsc do lokowania dużego kapitału. Jest to efektem rysowania się wyraźnych perspektyw na rentowność takich przedsięwzięć, opatrzonych wręcz gwarancją sporego zysku dla inwestora w konkretnym do oszacowania czasie.

Z czego wynika lukratywność lokowania pokaźnych środków finansowych w zrewitalizowane nieruchomości? Ta gałąź rynku posiada niestety wyczerpywalne zasoby, gdyż już za kilka lat może się okazać, że wyspecjalizowani deweloperzy nie będą mieli czego rewitalizować. Ta sytuacja rodzi oczywiście mocno ograniczoną podaż apartamentów zlokalizowanych w odrestaurowanych kamienicach. Popyt na tego rodzaju nieruchomości zdaje się natomiast dopiero rozwijać i przy pomyślnych przewidywaniach rynkowych może już w niedługim czasie zapewnić inwestorom wymierne korzyści. Doskonale wiedzą o tym inwestorzy zagraniczni, którzy upodobali sobie Warszawę jako doskonałe miejsce do lokowania kapitału w zakup luksusowych apartamentów w kamienicach.

Na co zwrócić uwagę, planując inwestycję w zrewitalizowaną nieruchomość?

Najważniejszą wytyczną dla przyszłego inwestora chcącego nabyć luksusowy apartament w zrewitalizowanym obiekcie powinien być wybór odpowiedniego dewelopera poprzedzony wyczerpującym sprawdzeniem branży. Należy pamiętać, że jedynie doświadczona i uznana firma potrafi zagwarantować najwyższą jakość samej nieruchomości, jak również obsługi formalnej inwestycji. Wielomilionowe przedsięwzięcie nie może zatem odbyć się za pośrednictwem przypadkowej firmy deweloperskiej, gdyż niesie to ze sobą ryzyko nietrafionej inwestycji. Warto zwrócić uwagę na uznanie dla dotychczasowych realizacji dewelopera czy nagrody zdobyte w prestiżowych branżowych konkursach. Będzie to gwarancją najlepszego wyboru tego, co rynek zrewitalizowanych nieruchomości luksusowych ma do zaoferowania.

Powrót