ładowanie

Ładowanie...

Apartamenty Foksal 13/15 w TOP3 najdroższych transakcji 2019 rok

Według serwisu urban.one najdroższe mieszkanie, jakie sprzedano w Polsce w ubiegłym roku, to dwa połączone apartamenty Foksal 13/15 o łącznej powierzchni 470 m kw. Właściciel dwupoziomowego apartamentu zapłacił za niego 17 mln złotych. Tym samym transakcja stała się jedną z najwyższych kwot wydanych na mieszkanie w całej historii III RP. Na drugim miejscu listy najdroższych adresów uplasował się też kolejny apartament przy Foksal 13/15, który sprzedano za 11,5 mln złotych. Więcej o rankingu najdroższych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce przeczytacie w poniższym tekście.

Nieruchomości luksusowe w Warszawie biją rekordy

Na rynku nieruchomości mijający rok stał pod znakiem rekordów wszechczasów. Warszawskie Śródmieście zdominowało listę najbardziej wartościowych transakcji: amatorzy luksusu mają tam w czym wybierać i kupują lokale warte nawet tyle, co np. luksusowy zamek w uroczym zakątku Francji. Ceny najdroższych działek w Polsce A.D. 2019 również imponują – rekordzista w Gdańsku kupił niewielki teren w cenie… wygodnie urządzonej wyspy na Bahamach.

Foksal 13/15 to nowy dominator na polskiej mapie luksusu. Pod tym adresem nie stoi przeszklony, ociekający luksusem drapacz chmur a stylowa, niedawno zrewitalizowana kamienica, której historia sięga końca XIX wieku. Inwestor, firma Ghelamco, z ogromną precyzją odtworzył historyczną fasadę budynku, ale i we wnętrzach nadał jej sznyt, oczekiwany przez najbardziej wymagających klientów. Efekt? Zamożny kupujący, za dwa połączone ze sobą apartamenty o łącznej powierzchni 470 m2, zapłacił oszałamiającą sumę pieniędzy. 17 mln zł to bowiem jedna z najwyższych kwot przeznaczonych na pojedyncze mieszkanie w całej historii III RP.

To stawka odpowiadająca cenie wystawionego właśnie na sprzedaż XVI-wiecznego zamku nad Loarą, posadowionego na 9-hektarowej działce. Przy czym stawka za m kw. warszawskiej rezydencji – ponad 36 tys. zł – była poniżej poziomu rekordów z poprzednich lat. Jak wynika z wyliczeń urban.one, serwisu do samodzielnej wyceny mieszkania, ledwie 1 m kw. najdroższej rezydencji w stolicy to jednak wciąż niemal tyle… co cała kawalerka w Chełmnie.

Stawki w TOP3 transakcji roku to ok. czterokrotność średniej ceny za m2 mieszkania w Warszawie. W tym roku jest ciekawie o tyle, że najbardziej spektakularne transakcje dotyczyły mieszkań blisko siebie, w promieniu 2,5 km. Okolice Śródmieścia na najbliższe lata stały się naturalnym wyborem dla zamożnych osób ceniących sobie kameralne i klimatyczne inwestycje, o unikalnym charakterze – podkreśla Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Klasyczne apartamenty nadal w cenie

Mieszkańcy najdroższej kamienicy w Polsce, poza niezwykłym wystrojem apartamentów i usługami konsjerża, mają do dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, a także piękne widoki na centrum Warszawy. Wzorem dawnych rezydencji, przewidziane są również pokoje dla gości lokatorów. We wnętrzach wypełnionych malowidłami, rzeźbami, rozetami i innymi detalami powstało 55 ekskluzywnych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m². Metr kwadratowy takiego lokum to cena od 25 tys. do 40 tys. zł. Nic dziwnego, że i tutaj – według danych urban.one – kupiono drugie najdroższe mieszkanie w 2019 r. Nabywca zapłacił za nie aż 11,5 mln zł.

Jednym z najdroższych adresów 2019 r. jest także kamienica „Apartamenty Flory 3”. Budynek po kilku latach nieobecności w zestawieniu wrócił do czołówki. Kamienica została zmodernizowana w 2010 r., wtedy dobudowano kolejne 2 kondygnacje, gdzie znalazły się największe lokale. Kameralna inwestycja z bogatą przeszłością historyczną, jest położona blisko parków a w samym sercu Stolicy. Obecnie apartamenty w historycznym budynku są wyceniane na 5 -6 mln zł. W 2019 r. za 232-metrowy lokal położony na szóstej kondygnacji budynku nowy właściciel zapłacił 5,75 mln zł, cena za 1m2 wyniosła 24,7 tys. zł. – Ta transakcja pokazuje, że dobra lokalizacja, świetne wykończenie i klimat klasyki oznacza, że taki budynek z wiekiem nie traci na wartości. Tę tezę potwierdza inna transakcja ze szczytu listy luksusu, apartament przy u. Wiejskiej 11 w Warszawie – zaznacza Barbara Bugaj z urban.one.

Luksusowe apartamenty w Sopocie kontratakują

Stylową renowację zabytkowej kamienicy przy Wiejskiej 11 przeprowadzono w 2016 r., jej efekty podbiły serca przyszłych lokatorów, którzy za mieszkanie tam zapłacili 5,5 mln zł (na rynku wtórnym). Apartament ma 267 m kw., położony jest na ostatniej kondygnacji, ma m.in. 3 łazienki, 4 pokoje, jadalnię wraz z aneksem kuchennym. Cena 1 m kw. wyniosła 20,6 tys. zł.

Przy analizowaniu wartości całej transakcji dotyczącej mieszkania, Warszawa w tym roku nie miała konkurencji. Natomiast w rekordach ceny za 1 m2 mieszkania Stolicę niemal dogonił Sopot, gdzie nabywca za 56-metrowy lokal przy ulicy Parkowej prawie 36 tys. zł/m kw.. W takim zestawieniu nie może zabraknąć również warszawskiego Cosmopolitana, dobrze radzącego sobie na rynku wtórnym (cena 1 m kw. to ok. 33 tys. zł) – dodaje analityczka urban.one.

A gdzie jest najtaniej? Niezmiennie w mniejszych miejscowościach, w budynkach których standard pozostawia wiele do życzenia. W Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) za kawalerkę o metrażu 25 m kw., w budynku z 1920 r. kupujący zapłacił 37 tys. zł (1 tys. zł za 1 m kw.). Zaś w Wałbrzychu lokal dwupokojowy, położony na parterze, o metrażu 40 m kw. kosztował całościowo zaledwie 41 tys. zł.

Grunty pod inwestycje biurowe – ziemia obiecana?

W 2019 r. pulę rekordów w segmencie gruntów rozbił Gdańsk. Zdecydowanie najcenniejsza okazała się pod zabudowę biurową. Działka o metrażu 0,3ha kosztowała niemal 143,5 mln zł. To oznacza, że jeden metr kwadratowy wspomnianego gruntu był wart prawie 42 tys. zł. To więcej niż ta sama powierzchnia w najdroższej kamienicy w Warszawie i tyle samo, co cena wywoławcza za rajską, 220-hektarową wyspę Darby na Bahamach. Sprzedany w Polsce teren nie będzie jednak służył odpoczynkowi a zarabiał na siebie dzięki pracy – to bowiem obszar biznesowej części miasta, gdzie znajduje się znana już inwestycja biurowa Olivia Business Center.

Kolejne na liście drogie grunty to już działki pod zabudowę wielorodzinną. Na wyróżnienie tutaj zasługuje działka na Mokotowie, znajdująca się pomiędzy ulicą Obrzeżną a Postępu. 2,6 ha gruntu poszło tam pod młotek za 67 mln zł, co daje stawkę 2,6 tys. zł za 1 m kw. Na działce ma powstać zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażem podziemnym. Nieco taniej, choć również niemało, zapłacił inwestor na wrocławskich Krzykach. Grunt, przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową-wielorodzinną kosztował go ponad 47 mln zł (1 tys. zł/m kw.). Najtańsze pozostają grunty rolne: niektóra sprzedawane są za zaledwie kilka, kilkanaście groszy za 1 m kw. Przykłady? W województwie lubelskim za 2 tys. zł można było kupić 1,7 ha ziemi rolnej, co daje 0,12 zł/m kw. Zaś w Rakowie, w województwie podlaskim grunt rolny kosztował 0,11 zł/m kw., dlatego cena ziemi o powierzchni 9,21 ha wyniosła zaledwie 10 tys. zł.

Find out more

Check the offer. Find out more about purchase and custumisation of your apartment

!
!
!
!
!
!
!
!
!
Administratorem Państwa danych osobowych jest GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. (dawniej: Ghelamco GP 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Foksal S.K.A. ). Spółka przetwarza Państwa dane w celu: obsługi Państwa zapytania, prowadzenia marketingu bezpośredniego oraz marketingu spółek z grupy Ghelamco, zawarcia lub wykonania zawartej z Państwem umowy oraz ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami. Przysługuje Państwu prawo do żądania dostępu do Państwa danych, otrzymywania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo here.
Request a contact

Call and find out more
about purchase and custumisation of your apartment

+48 600 113 113

Contact sales manager directly or set up an appointement

or set up an appointement:
Atelier Foksal, ul. Foksal 13/15,
kl. F (ground floor), 00-372 Warsaw

PL
phone
instagram
linkin
facebook

This website is for informational purposes only, and materials presented hereon should be treated as illustrative. All information and materials contained on this website are not legally binding and do not constitute a commercial offer, including within the meaning of Article 66 § 1 of the Civil Code. GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. with its registered office in Warsaw reserves the right to introduce changes to the above information and materials at any time.

Information clause concerning contact with the Controller

 1. Personal Data Controller

The Controller of your personal data is GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. , with its registered office in Warsaw, address: pl. Europejski 1, 00-844 Warsaw, entered in the Register of Entrepreneurs of the National Court Register kept by the District Court for the Capital City of Warsaw in Warsaw, 13th Commercial Division of the National Court Register, under number KRS: 0000476612, NIP No.: 5252564070, REGON No.: 146871486, with the share capital of PLN 50,000.00 (“Controller”).

 1. Controller’s contact details

You can contact the Controller:

 1. by phone: +48 600 113 113;
 2. by e-mail: rodo@ghelamco.pl;
 3. in writing, by sending correspondence to the address: GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. , pl. Europejski 1, 00-844 Warsaw.
 1. Contact details of the Data Protection Officer

The Controller has appointed a person in charge of personal data protection, i.e. a Data Protection Officer, who can be contacted:

 1. by e-mail: rodo@ghelamco.pl;
 2. in writing, at the following mailing address: GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. , pl. Europejski 1, 00-844 Warsaw.
 1. IV. Purposes of data processing, legal basis

The Controller processes your data for the following purposes:

 1. 1. to pursue the legitimate interest of the Controller (on the basis of Article 6(1)(f) of the GDPR), that is:
  • 1.1. contact with the Controller in relation to its business activity and providing information about the Controller’s investments, including communication and solving matters to which the contact relates (in particular handling inquiries, complaints, etc.), as well as contact with the Controller with respect to other matters;
  • 1.2. direct marketing – sending out information for the purpose of marketing of the services and goods offered by the Controller, in particular in the form of rental or sale of residential or commercial premises, including by sending newsletters;
  • 1.3. establishing, asserting or defending itself against claims;
 2. contact with regard to conclusion or performance of the concluded agreement (in particular with regard to conclusion of a contract for lease or sale of premises/an apartment) (Article 6(1)(b) of the GDPR).
 3. marketing of Ghelamco Group entities (on the basis of your consent, i.e. Article 6(1)(a) of the GDPR) by sending out information for the purpose of marketing services and goods offered by companies from the Ghelamco Group, to which the Controller belongs, in particular in the form of rental or sale of residential or commercial premises, including by sending newsletters.
 1. Categories of data recipients

Your personal data may be made available to the following categories of entities:

 1. clients and contractors of the controller;
 2. entities authorised under the law (courts, state authorities, etc.);
 3. subcontractors and other entities providing services to the Controller, including in particular entities providing accounting, IT, marketing, communication and analytical, legal and debt collection services;
 4. companies affiliated with the Controller.

In any case, the processing of your personal data by the aforementioned recipients will take place on the basis of a relevant authorisation, a data processing agreement or on the basis of the applicable legislation.

 1. Transferring data outside the European Economic Area

The Controller will not transfer your personal data outside the European Economic Area or to an international organisation.

 1. Security measures

In order to ensure the integrity and confidentiality of personal data, the Controller has implemented procedures which allow access to personal data only to authorised persons and only to the extent that it is necessary for the tasks they perform. The Controller applies organisational and technical solutions to ensure that personal data are processed only by authorised persons.

 1. Data retention period

Your personal data will be processed by the Controller for the following purposes:

 1. to establish, assert or defend itself against claims related to the contact that has been carried out – until such time as such claims become time-barred;
 2. to enable contact with the Controller – until the conclusion of the matters to which the contact relates;
 3. to enable contact related to the agreement – until the expiration of the agreement or until such time as such claims become time-barred;
 4. to conduct direct marketing – until you raise an objection or for a period of 5 years.
 1. Your rights

Under the GDPR, you have the right to:

 1. request access to your data and receive a copy thereof;
 2. rectification (correction) of your data;
 3. erasure of data – if there is no legal basis for the data to be processed;
 4. limitation of data processing – if the personal data processed by the Controller are incorrect or processed without a legal basis, or if their erasure is impossible due to the existence of a valid legal basis for the processing;
 5. data portability – the right to receive, in a structured, commonly used machine-readable format, personal data provided on the basis of consent or under an agreement; you can also request to have the data transferred directly to another entity;
 6. lodge a complaint with the supervisory authority – if the data are processed in violation of the law, you can lodge a relevant complaint with the President of the Personal Data Protection Office.

In order to exercise your rights, you may contact the Controller using one of the methods specified in Section II or Section III.

 1. Right to object

You may, at any time, object to the processing of your personal data processed by the Controller in order to pursue a legitimate interest (Article 6(1)(f) of the GDPR), through the means of communication indicated in Section II or Section III.

 1. Information on the requirement or voluntary nature of providing data and the consequences of not providing them

Providing your personal data is voluntary, but it is necessary in order for the Controller to implement the aforementioned purposes, to which the processing on the legal basis relevant in a given case relates.