ładowanie

Ładowanie...

Zrewitalizowane kamienice wysoko cenione na rynku nieruchomości luksusowych

Nie od dziś wiadomo, że rynek wiekowych dzieł sztuki zarezerwowany jest dla najbardziej zamożnych inwestorów. Wynika to rzecz jasna z absolutnie wyjątkowej historii tychże dóbr oraz nazwisk mistrzów, spod ręki których wyszły. Podobnie rzecz ma się z wiekowymi kamienicami. Ostatnie lata pokazują, że miasta posiadające unikalne dziedzictwo w kategorii nieruchomości, zauważyły potencjał w ich rewitalizacji i wprowadzeniu na rynek dóbr luksusowych. Inwestorzy o wysmakowanym guście poszukują bowiem ekskluzywności nie tylko w kategorii sztuki, jubilerstwa czy motoryzacji, ale także architektury. Luksusowe apartamenty w rewitalizowanych przestrzeniach to obecnie jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości w segmencie premium.

008-Foksal1315_A-048-MC-1024x592-1.png

Skąd się wzięła “moda” na rewitalizację?

Kluczowym zagadnieniem w kontekście wzrastającej wartości nieruchomości zlokalizowanych w zrewitalizowanych obiektach są zmieniające się gusta inwestorów, a także optyka wyspecjalizowanych deweloperów chcących zaoferować w ramach luksusowej nieruchomości coś więcej niż jedynie nowoczesne udogodnienia. Ostatnie lata przyniosły także modyfikacje w postrzeganiu planu zabudowy przestrzennej miast i bardziej holistyczne podejście w tym zakresie. Włodarzom miast zależy teraz szczególnie na jak najlepszym wykorzystywaniu posiadanego dziedzictwa i przywróceniu mu dawnej świetności. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że jest to hołdowanie idei “zero waste”, jednak w bardzo wysmakowanej i ekskluzywnej formie.

Nie można zapominać, że przejmowanie niszczejących kamienic przez wysoce wyspecjalizowane firmy deweloperskie pozwala zapobiegać popadaniu w ruinę historycznych części polskich miast. Zdecydowanym pionierem na rynku rewitalizacji kamienic jest Kraków, którego zabudowę wojna oszczędziła w istotnie większym stopniu niż miało to miejsce choćby w Warszawie. Pomimo tego, stolica przekuła tę potencjalną wadę w zaletę unikalności połączonej z najlepszą możliwą lokalizacją. Nie bez kozery to warszawskie kamienice zrewitalizowane w ramach inwestycji Foksal 13 i 15 zdobywają sukcesywnie uznanie w najważniejszych branżowych konkursach, jak choćby ostatni laur w European Property Awards. Szacunek dla historii, zachowanie ducha XIX-wiecznej elegancji i ubranie całości w luksus to zadanie dla najlepszych ekspertów. Trend rewitalizacji zabytkowych kamienic będzie się rozwijał, ale należy pamiętać, że tylko nieliczne inwestycje będą mogły zapewnić inwestorom pożądaną przez nich ekskluzywność.

Jak apartamenty w kamienicach zyskują status luksusowych?

Wymagania rynku dotyczące nieruchomości luksusowych są niezwykle wysokie. Tym trudniej im sprostać, jeśli apartamentowiec nie jest budowany od podstaw, a nowoczesne udogodnienia należy zaimplementować w rewitalizowanym obiekcie, który pierwotnie nie był przecież do nich przystosowany. Dlatego tak ważne jest, aby inwestycję w luksusowy apartament w kamienicy przeprowadzić za pośrednictwem doświadczonego i uznanego dewelopera (na przykład firmę Ghelamco). Jakie wymogi musi więc spełnić zrewitalizowana nieruchomość, aby spełniać warunki luksusowej?

W zależności od możliwości architektonicznych, apartament powinna charakteryzować powierzchnia powyżej 100 mkw. Okazuje się jednak, że w przypadku kamienic nie zawsze jest to warunek możliwy do spełnienia. Zdarzają się wobec tego sytuacje, w których mieszkanie o mniejszym metrażu również może zostać uznane za apartament, pod warunkiem spełniania przez nie innych wymogów w tym zakresie. Można tu wspomnieć chociażby o najwyższej jakości użytych materiałów wykończeniowych, zachowaniu klasycznego charakteru wnętrz za pomocą takich detali jak sztukaterie, zdobienia stolarki okiennej i drzwiowej czy podłóg nawiązujących do epoki. Wkomponowanie w projekt takich surowców jak metal, szkło, naturalny kamień i szlachetne tkaniny z pewnością wpływa na unikalną estetykę wnętrz i podnosi ich wartość.

Warunki pozwalające zaliczyć nieruchomość w poczet luksusowych muszą spełniać nie tylko zlokalizowane w niej apartamenty, ale także sam zrewitalizowany budynek. Oznacza to, że odnowione wnętrza powinny zostać wyposażone w cichobieżne windy, tarasy, dostęp do strefy SPA, siłowni czy garaż podziemny. Standardem w nieruchomościach klasy premium stają się także usługi concierge. Dodatkowo budynek powinien być oczywiście monitorowany i mieć zapewnioną ochronę. Luksusowe apartamenty mieszczące się w zrewitalizowanych kamienicach muszą spełniać jeszcze jeden kluczowy warunek, jakim jest lokalizacja w centrum miasta. W kontekście tego wymogu zabytkowa zabudowa miejska ma znaczącą przewagę nad nowo powstającymi apartamentowcami. Dużo łatwiej bowiem zapewnić inwestorom najlepszą możliwą lokalizację za pomocą istniejącej już infrastruktury kamienicznej, niż uzyskać pozwolenie na budowę nowej inwestycji w ścisłym centrum.

Luksusowy apartament w kamienicy – dlaczego warto?

Dlaczego za apartament w zrewitalizowanej kamienicy warto zapłacić kilka bądź kilkanaście milionów złotych? Każdy wytrawny inwestor doskonale zna odpowiedź na to pytanie. Istotą sprawy jest rosnąca wartość tego typu nieruchomości. Większość nabywców luksusowych apartamentów mieszczących się w odnowionych kamienicach kupuje je nie tyle w celach mieszkaniowych, co lokacyjnych. Rynkowe analizy wyraźnie wskazują tego typu inwestycje jako jedne z najpewniejszych miejsc do lokowania dużego kapitału. Jest to efektem rysowania się wyraźnych perspektyw na rentowność takich przedsięwzięć, opatrzonych wręcz gwarancją sporego zysku dla inwestora w konkretnym do oszacowania czasie.

Z czego wynika lukratywność lokowania pokaźnych środków finansowych w zrewitalizowane nieruchomości? Ta gałąź rynku posiada niestety wyczerpywalne zasoby, gdyż już za kilka lat może się okazać, że wyspecjalizowani deweloperzy nie będą mieli czego rewitalizować. Ta sytuacja rodzi oczywiście mocno ograniczoną podaż apartamentów zlokalizowanych w odrestaurowanych kamienicach. Popyt na tego rodzaju nieruchomości zdaje się natomiast dopiero rozwijać i przy pomyślnych przewidywaniach rynkowych może już w niedługim czasie zapewnić inwestorom wymierne korzyści. Doskonale wiedzą o tym inwestorzy zagraniczni, którzy upodobali sobie Warszawę jako doskonałe miejsce do lokowania kapitału w zakup luksusowych apartamentów w kamienicach.

Na co zwrócić uwagę, planując inwestycję w zrewitalizowaną nieruchomość?

Najważniejszą wytyczną dla przyszłego inwestora chcącego nabyć luksusowy apartament w zrewitalizowanym obiekcie powinien być wybór odpowiedniego dewelopera poprzedzony wyczerpującym sprawdzeniem branży. Należy pamiętać, że jedynie doświadczona i uznana firma potrafi zagwarantować najwyższą jakość samej nieruchomości, jak również obsługi formalnej inwestycji. Wielomilionowe przedsięwzięcie nie może zatem odbyć się za pośrednictwem przypadkowej firmy deweloperskiej, gdyż niesie to ze sobą ryzyko nietrafionej inwestycji. Warto zwrócić uwagę na uznanie dla dotychczasowych realizacji dewelopera czy nagrody zdobyte w prestiżowych branżowych konkursach. Będzie to gwarancją najlepszego wyboru tego, co rynek zrewitalizowanych nieruchomości luksusowych ma do zaoferowania.

Find out more

Check the offer. Find out more about purchase and custumisation of your apartment

!
!
!
!
!
!
!
!
!
Administratorem Państwa danych osobowych jest GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. (dawniej: Ghelamco GP 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Foksal S.K.A. ). Spółka przetwarza Państwa dane w celu: obsługi Państwa zapytania, prowadzenia marketingu bezpośredniego oraz marketingu spółek z grupy Ghelamco, zawarcia lub wykonania zawartej z Państwem umowy oraz ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami. Przysługuje Państwu prawo do żądania dostępu do Państwa danych, otrzymywania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo here.
Request a contact

Call and find out more
about purchase and custumisation of your apartment

+48 600 113 113

Contact sales manager directly or set up an appointement

or set up an appointement:
Atelier Foksal, ul. Foksal 13/15,
kl. F (ground floor), 00-372 Warsaw

PL
phone
instagram
linkin
facebook

This website is for informational purposes only, and materials presented hereon should be treated as illustrative. All information and materials contained on this website are not legally binding and do not constitute a commercial offer, including within the meaning of Article 66 § 1 of the Civil Code. GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. with its registered office in Warsaw reserves the right to introduce changes to the above information and materials at any time.

Information clause concerning contact with the Controller

 1. Personal Data Controller

The Controller of your personal data is GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. , with its registered office in Warsaw, address: pl. Europejski 1, 00-844 Warsaw, entered in the Register of Entrepreneurs of the National Court Register kept by the District Court for the Capital City of Warsaw in Warsaw, 13th Commercial Division of the National Court Register, under number KRS: 0000476612, NIP No.: 5252564070, REGON No.: 146871486, with the share capital of PLN 50,000.00 (“Controller”).

 1. Controller’s contact details

You can contact the Controller:

 1. by phone: +48 600 113 113;
 2. by e-mail: rodo@ghelamco.pl;
 3. in writing, by sending correspondence to the address: GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. , pl. Europejski 1, 00-844 Warsaw.
 1. Contact details of the Data Protection Officer

The Controller has appointed a person in charge of personal data protection, i.e. a Data Protection Officer, who can be contacted:

 1. by e-mail: rodo@ghelamco.pl;
 2. in writing, at the following mailing address: GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. , pl. Europejski 1, 00-844 Warsaw.
 1. IV. Purposes of data processing, legal basis

The Controller processes your data for the following purposes:

 1. 1. to pursue the legitimate interest of the Controller (on the basis of Article 6(1)(f) of the GDPR), that is:
  • 1.1. contact with the Controller in relation to its business activity and providing information about the Controller’s investments, including communication and solving matters to which the contact relates (in particular handling inquiries, complaints, etc.), as well as contact with the Controller with respect to other matters;
  • 1.2. direct marketing – sending out information for the purpose of marketing of the services and goods offered by the Controller, in particular in the form of rental or sale of residential or commercial premises, including by sending newsletters;
  • 1.3. establishing, asserting or defending itself against claims;
 2. contact with regard to conclusion or performance of the concluded agreement (in particular with regard to conclusion of a contract for lease or sale of premises/an apartment) (Article 6(1)(b) of the GDPR).
 3. marketing of Ghelamco Group entities (on the basis of your consent, i.e. Article 6(1)(a) of the GDPR) by sending out information for the purpose of marketing services and goods offered by companies from the Ghelamco Group, to which the Controller belongs, in particular in the form of rental or sale of residential or commercial premises, including by sending newsletters.
 1. Categories of data recipients

Your personal data may be made available to the following categories of entities:

 1. clients and contractors of the controller;
 2. entities authorised under the law (courts, state authorities, etc.);
 3. subcontractors and other entities providing services to the Controller, including in particular entities providing accounting, IT, marketing, communication and analytical, legal and debt collection services;
 4. companies affiliated with the Controller.

In any case, the processing of your personal data by the aforementioned recipients will take place on the basis of a relevant authorisation, a data processing agreement or on the basis of the applicable legislation.

 1. Transferring data outside the European Economic Area

The Controller will not transfer your personal data outside the European Economic Area or to an international organisation.

 1. Security measures

In order to ensure the integrity and confidentiality of personal data, the Controller has implemented procedures which allow access to personal data only to authorised persons and only to the extent that it is necessary for the tasks they perform. The Controller applies organisational and technical solutions to ensure that personal data are processed only by authorised persons.

 1. Data retention period

Your personal data will be processed by the Controller for the following purposes:

 1. to establish, assert or defend itself against claims related to the contact that has been carried out – until such time as such claims become time-barred;
 2. to enable contact with the Controller – until the conclusion of the matters to which the contact relates;
 3. to enable contact related to the agreement – until the expiration of the agreement or until such time as such claims become time-barred;
 4. to conduct direct marketing – until you raise an objection or for a period of 5 years.
 1. Your rights

Under the GDPR, you have the right to:

 1. request access to your data and receive a copy thereof;
 2. rectification (correction) of your data;
 3. erasure of data – if there is no legal basis for the data to be processed;
 4. limitation of data processing – if the personal data processed by the Controller are incorrect or processed without a legal basis, or if their erasure is impossible due to the existence of a valid legal basis for the processing;
 5. data portability – the right to receive, in a structured, commonly used machine-readable format, personal data provided on the basis of consent or under an agreement; you can also request to have the data transferred directly to another entity;
 6. lodge a complaint with the supervisory authority – if the data are processed in violation of the law, you can lodge a relevant complaint with the President of the Personal Data Protection Office.

In order to exercise your rights, you may contact the Controller using one of the methods specified in Section II or Section III.

 1. Right to object

You may, at any time, object to the processing of your personal data processed by the Controller in order to pursue a legitimate interest (Article 6(1)(f) of the GDPR), through the means of communication indicated in Section II or Section III.

 1. Information on the requirement or voluntary nature of providing data and the consequences of not providing them

Providing your personal data is voluntary, but it is necessary in order for the Controller to implement the aforementioned purposes, to which the processing on the legal basis relevant in a given case relates.