ładowanie

Ładowanie...

Zrewitalizowane kamienice wysoko cenione na rynku nieruchomości luksusowych

Nie od dziś wiadomo, że rynek wiekowych dzieł sztuki zarezerwowany jest dla najbardziej zamożnych inwestorów. Wynika to rzecz jasna z absolutnie wyjątkowej historii tychże dóbr oraz nazwisk mistrzów, spod ręki których wyszły. Podobnie rzecz ma się z wiekowymi kamienicami. Ostatnie lata pokazują, że miasta posiadające unikalne dziedzictwo w kategorii nieruchomości, zauważyły potencjał w ich rewitalizacji i wprowadzeniu na rynek dóbr luksusowych. Inwestorzy o wysmakowanym guście poszukują bowiem ekskluzywności nie tylko w kategorii sztuki, jubilerstwa czy motoryzacji, ale także architektury. Luksusowe apartamenty w rewitalizowanych przestrzeniach to obecnie jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości w segmencie premium.

008-Foksal1315_A-048-MC-1024x592-1.png

Skąd się wzięła “moda” na rewitalizację?

Kluczowym zagadnieniem w kontekście wzrastającej wartości nieruchomości zlokalizowanych w zrewitalizowanych obiektach są zmieniające się gusta inwestorów, a także optyka wyspecjalizowanych deweloperów chcących zaoferować w ramach luksusowej nieruchomości coś więcej niż jedynie nowoczesne udogodnienia. Ostatnie lata przyniosły także modyfikacje w postrzeganiu planu zabudowy przestrzennej miast i bardziej holistyczne podejście w tym zakresie. Włodarzom miast zależy teraz szczególnie na jak najlepszym wykorzystywaniu posiadanego dziedzictwa i przywróceniu mu dawnej świetności. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że jest to hołdowanie idei “zero waste”, jednak w bardzo wysmakowanej i ekskluzywnej formie.

Nie można zapominać, że przejmowanie niszczejących kamienic przez wysoce wyspecjalizowane firmy deweloperskie pozwala zapobiegać popadaniu w ruinę historycznych części polskich miast. Zdecydowanym pionierem na rynku rewitalizacji kamienic jest Kraków, którego zabudowę wojna oszczędziła w istotnie większym stopniu niż miało to miejsce choćby w Warszawie. Pomimo tego, stolica przekuła tę potencjalną wadę w zaletę unikalności połączonej z najlepszą możliwą lokalizacją. Nie bez kozery to warszawskie kamienice zrewitalizowane w ramach inwestycji Foksal 13 i 15 zdobywają sukcesywnie uznanie w najważniejszych branżowych konkursach, jak choćby ostatni laur w European Property Awards. Szacunek dla historii, zachowanie ducha XIX-wiecznej elegancji i ubranie całości w luksus to zadanie dla najlepszych ekspertów. Trend rewitalizacji zabytkowych kamienic będzie się rozwijał, ale należy pamiętać, że tylko nieliczne inwestycje będą mogły zapewnić inwestorom pożądaną przez nich ekskluzywność.

Jak apartamenty w kamienicach zyskują status luksusowych?

Wymagania rynku dotyczące nieruchomości luksusowych są niezwykle wysokie. Tym trudniej im sprostać, jeśli apartamentowiec nie jest budowany od podstaw, a nowoczesne udogodnienia należy zaimplementować w rewitalizowanym obiekcie, który pierwotnie nie był przecież do nich przystosowany. Dlatego tak ważne jest, aby inwestycję w luksusowy apartament w kamienicy przeprowadzić za pośrednictwem doświadczonego i uznanego dewelopera (na przykład firmę Ghelamco). Jakie wymogi musi więc spełnić zrewitalizowana nieruchomość, aby spełniać warunki luksusowej?

W zależności od możliwości architektonicznych, apartament powinna charakteryzować powierzchnia powyżej 100 mkw. Okazuje się jednak, że w przypadku kamienic nie zawsze jest to warunek możliwy do spełnienia. Zdarzają się wobec tego sytuacje, w których mieszkanie o mniejszym metrażu również może zostać uznane za apartament, pod warunkiem spełniania przez nie innych wymogów w tym zakresie. Można tu wspomnieć chociażby o najwyższej jakości użytych materiałów wykończeniowych, zachowaniu klasycznego charakteru wnętrz za pomocą takich detali jak sztukaterie, zdobienia stolarki okiennej i drzwiowej czy podłóg nawiązujących do epoki. Wkomponowanie w projekt takich surowców jak metal, szkło, naturalny kamień i szlachetne tkaniny z pewnością wpływa na unikalną estetykę wnętrz i podnosi ich wartość.

Warunki pozwalające zaliczyć nieruchomość w poczet luksusowych muszą spełniać nie tylko zlokalizowane w niej apartamenty, ale także sam zrewitalizowany budynek. Oznacza to, że odnowione wnętrza powinny zostać wyposażone w cichobieżne windy, tarasy, dostęp do strefy SPA, siłowni czy garaż podziemny. Standardem w nieruchomościach klasy premium stają się także usługi concierge. Dodatkowo budynek powinien być oczywiście monitorowany i mieć zapewnioną ochronę. Luksusowe apartamenty mieszczące się w zrewitalizowanych kamienicach muszą spełniać jeszcze jeden kluczowy warunek, jakim jest lokalizacja w centrum miasta. W kontekście tego wymogu zabytkowa zabudowa miejska ma znaczącą przewagę nad nowo powstającymi apartamentowcami. Dużo łatwiej bowiem zapewnić inwestorom najlepszą możliwą lokalizację za pomocą istniejącej już infrastruktury kamienicznej, niż uzyskać pozwolenie na budowę nowej inwestycji w ścisłym centrum.

Luksusowy apartament w kamienicy – dlaczego warto?

Dlaczego za apartament w zrewitalizowanej kamienicy warto zapłacić kilka bądź kilkanaście milionów złotych? Każdy wytrawny inwestor doskonale zna odpowiedź na to pytanie. Istotą sprawy jest rosnąca wartość tego typu nieruchomości. Większość nabywców luksusowych apartamentów mieszczących się w odnowionych kamienicach kupuje je nie tyle w celach mieszkaniowych, co lokacyjnych. Rynkowe analizy wyraźnie wskazują tego typu inwestycje jako jedne z najpewniejszych miejsc do lokowania dużego kapitału. Jest to efektem rysowania się wyraźnych perspektyw na rentowność takich przedsięwzięć, opatrzonych wręcz gwarancją sporego zysku dla inwestora w konkretnym do oszacowania czasie.

Z czego wynika lukratywność lokowania pokaźnych środków finansowych w zrewitalizowane nieruchomości? Ta gałąź rynku posiada niestety wyczerpywalne zasoby, gdyż już za kilka lat może się okazać, że wyspecjalizowani deweloperzy nie będą mieli czego rewitalizować. Ta sytuacja rodzi oczywiście mocno ograniczoną podaż apartamentów zlokalizowanych w odrestaurowanych kamienicach. Popyt na tego rodzaju nieruchomości zdaje się natomiast dopiero rozwijać i przy pomyślnych przewidywaniach rynkowych może już w niedługim czasie zapewnić inwestorom wymierne korzyści. Doskonale wiedzą o tym inwestorzy zagraniczni, którzy upodobali sobie Warszawę jako doskonałe miejsce do lokowania kapitału w zakup luksusowych apartamentów w kamienicach.

Na co zwrócić uwagę, planując inwestycję w zrewitalizowaną nieruchomość?

Najważniejszą wytyczną dla przyszłego inwestora chcącego nabyć luksusowy apartament w zrewitalizowanym obiekcie powinien być wybór odpowiedniego dewelopera poprzedzony wyczerpującym sprawdzeniem branży. Należy pamiętać, że jedynie doświadczona i uznana firma potrafi zagwarantować najwyższą jakość samej nieruchomości, jak również obsługi formalnej inwestycji. Wielomilionowe przedsięwzięcie nie może zatem odbyć się za pośrednictwem przypadkowej firmy deweloperskiej, gdyż niesie to ze sobą ryzyko nietrafionej inwestycji. Warto zwrócić uwagę na uznanie dla dotychczasowych realizacji dewelopera czy nagrody zdobyte w prestiżowych branżowych konkursach. Będzie to gwarancją najlepszego wyboru tego, co rynek zrewitalizowanych nieruchomości luksusowych ma do zaoferowania.

Dowiedz się więcej

Sprawdź ofertę. Dowiedz się więcej o możliwości zakupu i personalizacji apartamentu

!
!
!
!
!
!
!
!
!
Administratorem Państwa danych osobowych jest GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. (dawniej: Ghelamco GP 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Foksal S.K.A. ). Spółka przetwarza Państwa dane w celu: obsługi Państwa zapytania, prowadzenia marketingu bezpośredniego oraz marketingu spółek z grupy Ghelamco, zawarcia lub wykonania zawartej z Państwem umowy oraz ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami. Przysługuje Państwu prawo do żądania dostępu do Państwa danych, otrzymywania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj.
Proszę o kontakt

Zadzwoń i dowiedz się więcej
na temat możliwości zakupu i personalizacji apartamentu

+48 600 113 113

kontakt bezpośredni sales manager

lub umów się na spotkanie:
Atelier Foksal, ul. Foksal 13/15,
kl. F parter, 00-372 Warszawa

EN
phone
instagram
linkin
facebook

Niniejsza strona internetowa ma charakter wyłącznie informacyjny, a materiały na niej prezentowane powinny być traktowane poglądowo. Wszelkie informacje i materiały zawarte na niniejszej stronie internetowej nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej, w tym w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. (dawniej: Ghelamco GP 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Foksal S.K.A. ) z siedzibą w Warszawie zastrzega sobie prawo w dowolnym czasie do wprowadzania zmian w wyżej wymienionych informacjach i materiałach.

Klauzula informacyjna dot. kontaktu z Administratorem

 1. Administrator danych osobowych

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. (dawniej: Ghelamco GP 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Foksal S.K.A. ) z siedzibą w Warszawie, przy pl. Europejskim 1, 00-844 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000476612, posiadająca nr NIP: 5252564070, oraz REGON: 146871486, o kapitale zakładowym w wysokości 50.000,00 PLN („Administrator”).

 1. Dane kontaktowe Administratora

Z Administratorem mogą się Państwo skontaktować:

 1. telefonicznie: +48 600 113 113;
 2. pod adresem e-mail: rodo@ghelamco.pl;
 3. pisemnie, przesyłając korespondencję na adres: GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. (dawniej: Ghelamco GP 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Foksal S.K.A. ), pl. Europejski 1, 00-844 Warszawa.
 1. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych

Administrator wyznaczył osobę odpowiedzialną za ochronę danych osobowych, tj. inspektora ochrony danych osobowych, z którym mogą się Państwo skontaktować:

 1. pod adresem e- mail: rodo@ghelamco.pl;
 2. pisemnie, na adres korespondencyjny: GHELAMCO FOKSAL Sp. z o.o. (dawniej: Ghelamco GP 5 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Foksal S.K.A. ), pl. Europejski 1, 00-844 Warszawa.
 1. Cele przetwarzania danych, podstawa prawna

Administrator przetwarza Państwa dane w celu:

 1. realizacji prawnie uzasadnionego interesu Administratora (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO), którym jest:
  • 1.1. kontakt z Administratorem w związku z jego działalnością gospodarczą i informowanie o inwestycjach Administratora, w tym komunikacja i rozwiązywanie spraw, których dotyczy kontakt (w szczególności obsługa zapytań, reklamacji etc.), a także kontakt z Administratorem w innych sprawach;
  • 1.2. prowadzenie marketingu bezpośredniego – wysyłanie informacji w celu marketingu usług i towarów oferowanych przez Administratora, w szczególności w postaci wynajmu lub sprzedaży lokali mieszkalnych lub usługowych, w tym poprzez przesyłanie newsletterów;
  • 1.3. ustalenie, dochodzenie lub obrona przed roszczeniami;
 2. kontaktu w zakresie zawarcia lub realizacji zawartej umowy (w szczególności w zakresie zawarcia umowy najmu lub sprzedaży lokalu/ apartamentu) (art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
 3. prowadzenie marketingu podmiotów z grupy Ghelamco (na podstawie Państwa zgody, tj. art. 6 ust. 1 lit. a RODO) poprzez wysyłanie informacji w celu marketingu usług i towarów oferowanych przez spółki z grupy Ghelamco, do której należy Administrator, w szczególności w postaci wynajmu lub sprzedaży lokali mieszkalnych lub usługowych, w tym poprzez przesyłanie newsletterów.
 1. Kategorie odbiorców danych

Państwa dane osobowe, mogą być udostępnione następującym kategoriom podmiotów:

 1. klientom oraz kontrahentom administratora;
 2. podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa (sądom, organom państwowym itp.);
 3. podwykonawcom i innym podmiotom świadczącym usługi na rzecz Administratora, w tym w szczególności podmiotom świadczącym usługi księgowe informatyczne, marketingowe, komunikacyjne i analityczne, prawne i windykacyjne;
 4. spółkom powiązanym z Administratorem.

W każdym wypadku przetwarzanie Państwa danych osobowych przez ww. odbiorców będzie odbywać się na podstawie stosownego upoważnienia, umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych albo na mocy obowiązujących przepisów.

 1. Przekazywanie danych poza Europejski Obszar Gospodarczy

Administrator nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.

 1. Zabezpieczenia

W celu zapewnienia integralności i poufności danych osobowych Administrator wdrożył procedury umożliwiające dostęp do danych osobowych jedynie osobom upoważnionym i wyłącznie w zakresie, w jakim jest to niezbędne ze względu na wykonywane przez nie zadania. Administrator stosuje rozwiązania organizacyjne i techniczne w celu zapewnienia, że przetwarzanie danych osobowych jest dokonywane tylko przez osoby uprawnione.

 1. Okres przechowywania danych

Państwa dane osobowe Administrator będzie przetwarzać w celu:

 1. ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, związanymi z prowadzonym kontaktem – do momentu przedawnienia tych roszczeń;
 2. kontaktu z Administratorem – do momentu zakończenia spraw, z którymi związany jest kontakt;
 3. kontaktu związanego z umową – do momentu wygaśnięcia umowy lub przedawnienia roszczeń z nią związanych;
 4. prowadzenia marketingu bezpośredniego – do zgłoszenia przez Państwa sprzeciwu lub przez okres 5 lat.
 1. Państwa prawa

Zgodnie z RODO, przysługuje Państwu prawo do:

 1. żądania dostępu do Państwa danych oraz otrzymywania ich kopii;
 2. sprostowania (poprawiania) Państwa danych;
 3. usunięcia danych – jeżeli nie ma podstaw prawnych do tego, aby dane były przetwarzane;
 4. ograniczenia przetwarzania danych – jeżeli dane osobowe przetwarzane przez Administratora są nieprawidłowe lub przetwarzane bezpodstawnie, lub jeżeli ich usunięcie nie jest możliwe z uwagi na istnienie ważnej podstawy prawnej przetwarzania;
 5. przenoszenia danych – prawo do otrzymania w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego danych osobowych dostarczonych na podstawie zgody lub na podstawie umowy; mogą Państwo też zlecić przesłanie tych danych bezpośrednio innemu podmiotowi;
 6. wniesienia skargi do organu nadzorczego – jeżeli dane są przetwarzane niezgodnie z prawem, mogą Państwo złożyć w tej sprawie skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W celu wykonania Państwa praw mogą Państwo skontaktować się z Administratorem w jeden ze sposobów podanych w pkt. II lub pkt. III.

 1. Prawo do sprzeciwu

Mogą Państwo, w każdym czasie, wyrazić sprzeciw wobec przetwarzania Państwa danych osobowych przetwarzanych przez Administratora w celu realizacji prawnie uzasadnionego interesu (art. 6 ust. 1 lit. f RODO), za pośrednictwem środków komunikacji wskazanych w pkt II lub pkt III.

 1. Informacja o wymogu lub dobrowolności podania danych i konsekwencjach ich niepodania

Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji przez Administratora ww. celów, których dotyczy przetwarzanie na właściwej w danym przypadku podstawie prawnej.